Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

argıtay`dan kritik nafaka kararı!

Yargıtay, boşanma aşamasında nafaka istenmediği açıkça beyan edildiyse boşanma sonrasında fikir değiştirilerek nafaka talep edilemeyeceğine karar verdi

11 Mart 2013 Pazartesi 08:59

 
Yargıtay`dan kadınlara nafaka konusunda önemli bir uyarı niteliğinde karar çıktı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, boşanma aşamasında nafaka istenmediği açıkça beyan edildiyse boşanma sonrasında talep edilemeyeceğine karar verdi. Bursa`da 1984`te evlenen Eşe E. ve Mehmet M., 2010`da "anlaşmalı" boşandılar. Bursa 2`nci Aile Mahkemesi`nde görülen davada okuma yazma bilmeyen Eşe E., "Kocamla geçinemiyoruz. Boşanmamıza karar verin başka bir şey istemiyorum. Nafaka ve maddi-manevi tazminat da istemiyorum. Sadece boşanmak istiyorum. Bir de kızımı bana verin yeter" dedi. Anlaşmalı boşanma Mayıs 2010`da kesinleşti.
 
9 AY SONRA NAFAKA
 
Eşe E., aradan 9 ay geçtikten sonra, kocasından nafaka istedi. Koca buna karşı çıkınca Eşe E. nafaka davası açtı. Dava dilekçesinde, herhangi bir geliri olmadığını, çocuklarına bakmak zorunda olduğunu, hayat şartlarının ağırlaştığını kaydetti. Eşe E., kocasının kendisine 400 TL yoksulluk nafakası vermesini istedi. Bursa 5`inci Aile Mahkemesi, boşanma aşamasında nafaka ve tazminat istenmediği için talebi reddetti.
 
GENEL KURULDA BİTTİ
 
Eşe E., kararı temyiz etti. Yargıtay 3`üncü Hukuk Dairesi, Aile Mahkemesi`nin kararını bozdu. Yerel mahkeme ilk kararında direndi. İki haftalık tartışmanın ardından 27 Şubat`ta dosyayı ele alan Hukuk Genel Kurulu, "Boşanırken nafaka istemediğini açıkça belirtmiş ve bu tutanaklara geçmiş. Boşanma davası da bu haliyle kesinleşmiş, artık nafaka verilemez" görüşünde birleşti. Böylece Eşe E.`nin nafaka talebi kesin olarak reddedilmiş oldu.

İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube