Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

 

"Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçunda hapis cezası verildi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı`nda görevli polis memuru Ersin Çelik`in öldüğü trafik kazasına sebebiyet verdiği iddia edilen alkollü sürücüye, ``bilinçli taksir ile ölüme sebebiyet verme`` suçunda 4 yıl 5 ay hapis cezası verdi.

Mahkemenin gerekçeli kararında, 17 Eylül 2012`de, Ersin Çelik`in kullandığı otomobilin, Samsun yolunda önce ters istikametten yola giren Metin Bozabalıoğlu`nun kullandığı otomobile, daha sonra da beton refüje çarptığı anlatıldı.

Ersin Çelik`in olay yerinde hayatını kaybettiği, Emeti Çelik`in ise ağır yaralandığı belirtilen kararda, ``alkollü olan ve ters yönde seyreden`` araç sürücüsü Bozabalıoğlu`nun kazada ``asli ve tam kusurlu olduğunun`` anlaşıldığı kaydedildi.

Bozabalıoğlu`na, taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden olmak suçundan 4 yıl hapis cezası verildiği ifade edilen kararda, sanığın alkollü olması ve ters yönde seyretmesi nedeniyle suçun ``bilinçli taksir ile ölümlü kazaya sebebiyet verme`` olarak değerlendirildiği ve cezasının 5 yıl 4 aya çıkarıldığı bildirildi.

Mahkemedeki olumlu hal ve tutumu dikkate alınarak, sanığın cezasının 4 yıl 5 ay 10 güne düşürüldüğü belirtilen kararda, sanığa ``trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek`` suçundan ayrıca ceza verilmesine yer olmadığı kaydedildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`nca hazırlanan iddianamede, sanık Metin Bozabalıoğlu`nun, ``bilinçli taksir altında ölüme ve yaralanmaya neden olmayla trafik güvenliğini tehlikeye düşürme`` suçlarından 24 yıl 6 aya kadar hapsi istenmişti. 
trt.haber

İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube