Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın konuyla ilgili soruları cevapladı

26 Şubat 2013 Salı 11:49
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, propaganda suçundan dolayı cezaevinde olan kişilerin suçunda cebir, şiddet ve tehdit olmaması durumunda, 4. yargı paketinden yararlanabileceğini kaydetti.
 
TÜRKİYE’NİN AİHM SİCİLİ
 
4. yargı paketinde ağırlıklı olarak AİHM kararlarını bertaraf edecek konular olduğunu ifade eden Aydın, Türkiye`nin AİHM`deki sicilinin iyi olmadığını, 47 ülke içerisinde aleyhine en çok dava açılan ikinci ülke ile aleyhine en çok karar verilen ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.
 
Aydın, yapılan çalışmanın, Türkiye’nin sicilini düzeltmeye yönelik olduğunu belirtti.
 
Propaganda gibi suçlarda cebir şiddet ve tehdit yok ise bunların artık suç olmaması, düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Aydın, ``İnsanlar sizin hoşunuza gitmeyebilir, ama bırakın en aykırı fikirlerini demokratik bir kanalla ifade etsinler, bunu yapsınlar. Ama ne zamanki bu, şiddeti içeriyorsa, cebir ve tehdidi barındırıyorsa o zaman bu suç olsun`` dedi.
 
KCK’LI TUTUKLULARIN DURUMU
 
``Düzenlemeden KCK`lı tutuklular da yararlanabilir mi?`` sorusuna Aydın, ``Onu bilemiyorum. Kapsama girerse... Eğer propagandadan dolayı içerideyse, cebir, şiddet, tehdit yoksa, tabii ki ceza kanunları uygulandığı zaman, lehe olan hükümlerden ilgililer istifade edebilir`` yanıtını verdi.
 
Ahmet Aydın, ``O zaman düzenleme KCK`lılara uygulanabilecek`` sözleri üzerine, ``Sadece KCK`lılar ile alakalı değil. Propaganda suçları olur, başka suçlar olur; cebir, şiddet ve tehdit olmadan içerideyse bundan istifade edebilir`` dedi.
 
ERGENEKON TUTUKLULARININ DURUMU
 
Düzenlemeden Ergenekon tutuklularının yararlanıp yararlanamayacağına ilişkin soru üzerine Aydın, bu düzenlemenin tutuklulara özgü bir düzenleme olmadığını, onu 3. yargı paketinde yaptıklarını kaydetti.
 
O pakette adli kontroldeki ceza üst sınırını tamamen kaldırdıklarını belirten Aydın, ``Yani tutuklama yerine adli kontrol uygulanabilir. Bu her zaman da mümkündür. Ancak gelen pakette tutukluların durumu ile alakalı bir düzenleme yok`` dedi.

4. Yargı Paketi neler getiriyor
İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube