Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 
     

Kadınlara kötü haber!

Kızlık soyadı 4. yargı paketinden çıktı

19 Şubat 2013 Salı 08:59

 
Saliha ÇOLAK/ANKARA
 
Yargıda reform paketleri kapsamında 4. Yargı Paketi`nde yer verilen kadınların evlendikten sonra tek başına sadece kızlık soyadlarını kullanabilmelerine olanak sağlayan düzenleme paketten çıkarıldı. Düzenlemenin paketten, "Kadınların halen evlendikten sonra eşlerinin soyadlarıyla birlikte kızlık soyadlarını kullanabildikleri, tek başına kızlık soyadı kullanmaları durumunda karışıklıklar olabileceği" gerekçesiyle çıkarıldığı bildirildi.
 
`İHLAL EDEN YASADIR`

Düzenlemenin gündeme gelmesine neden olan olay bir dava idi. Evlendikten sonra yalnızca kızlık soyadını kullanmak isteyen Tutku Yurdakul, Ankara 11. Aile Mahkemesi`ne dava açmış, yerel mahkeme bu talebi haklı bulurken, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kararı bozmuştu.

 Mesleğinde kendi soyadı ile tanındığını savunan Avukat Ayten Ünal`ın (Tekeli), 2004`te açtığı ve AİHM`in Türkiye`yi haksız bulduğu davaya da atıf yapılan 2. Hukuk Dairesi kararında "Kocasının soyadında bir değişiklik olmadıkça evlenen kadın kocasının soyadını taşımak zorundadır. Yasal düzenleme böyledir" denilmiş ve karar şöyle devam etmişti: "Evlilik boşanma veya iptal kararıyla sona ermedikçe evli kadının yalnız evlenmeden önceki soyadını kullanması, yasal olarak mümkün değildir. AİHM, Tekeli-Türkiye kararında kişinin soyadını özel hayatın kapsamında kabul etmiştir. Evli kadının kocasının soyadını kullanma zorunluluğunu özel hayata müdahale olarak kabul etmiştir. Burada ihlale yol açan ulusal mahkemelerin uygulaması veya yasa hükmünün yorum tarzı değil, yasal düzenlemenin kendisidir. Bu düzenleme değiştirilmedikçe mahkemeler yasaya uygun karar vermekle yükümlüdür."
 
Yargıtay "Yerel mahkemenin olayda uygulanma olanağı bulunmayan anayasanın 90/son maddesinden hareketle ulaştığı sonuç doğru olmadığı gibi Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılık etkisini de bertaraf edici niteliktedir. Böyle bir yaklaşım ‘yürürlükte olan yasa hükmüne aykırı kararlar verilmesi` sonucunu hasıl eder. Bu ise Türk Medeni Kanunu`nun benimsediği aile birliğinin kocanın soyadı üzerinde devamına ilişkin prensibi ve kamu düzenini bozar" demişti.

Kızlık soyadına ilişkin düzenlemenin paketten çıkarılmasıyla hükümet, AİHM`in kararına rağmen Türkiye`de yürürlükteki mevzuatın devamını tercih etmiş oldu.

İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube