Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

AYM`den uzun tutukluluk kararı

Mahkeme, aralarında uzun tutuklulukla ilgili dosyaların da bulunduğu bireysel başvurularda, kabul edilebilirlik ve esas incelemesini birlikte yapma kararı aldı.

14 Şubat 2013 Perşembe 07:41

 
Anayasa Mahkemesi, uzun tutuklulukla ilgili dilekçelerin de yer aldığı bazı bireysel başvuruları dünkü gündem toplantısında ele aldı.

Mahkeme`nin bireysel başvurularda kabul edilebilirlik kararı vermesi için iç hukuk yollarının tüketilmiş olması gerekiyor. Uzun tutukluluk nedeniyle hakların ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan başvurularda ise davalar devam ediyor.

Anayasa Mahkemesi, başvurucularla ilgili davaların devam etmesi nedeniyle iç hukuk yollarının tüketilip tüketilmediği konusunu ele aldı. Toplantıda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince, ``devam eden davalarda mahkemeye yapılan tahliye talebinin mahkemece reddinin iç hukuk yollarının tüketilmesi olarak kabul edilmesi`` de dikkate alındı.

Bu kapsama giren bazı dosyaların kabul edilebilirlik ve esas incelemesinin birlikte yapılmasına karar veren ve bunu ilke kararı olarak kabul eden Anayasa Mahkemesi, bu kararla ilgili Adalet Bakanlığından görüş alınmasına da karar verdi.

Mahkeme`nin aldığı karar, yazımı tamamlandıktan sonra Adalet Bakanlığına görüş için gönderilecek.

Adalet Bakanlığı gerekli görürse görüşünü yazılı olarak Mahkeme`ye bildirecek. Adalet Bakanlığı başvuruya ilişkin görüşünü 30 günlük süre içinde verecek. Talep halinde Mahkemece bu süre 30 gün daha uzatılabilecek. Başvurunun Adalet Bakanlığına bildiriminden itibaren belirtilen sürelerde cevap verilmediği takdirde, Mahkeme dosyadaki bilgi ve belgelere göre kararını verecek.
İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube