Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 
SGK`YA BORCU OLANLAR İÇİN BUNDAN SONDAKİ GÜNLER ÇOK DAHA `ZORLU` OLACAK.


Kurumun 27 milyar liralık bir alacağı bulunuyor. Ancak geliştirilen son tedbir SGK borçlularının uykusunu kaçırtacak türden. Bankalarda parası olanların mevduatlarına haciz işleminin uygulaması için altyapı çalışmaları bir aya kadar tamamlanıyor. Benzer bir durum borcu bulunan kişilerin otomobilleri için de geçerli.

http://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulanmaya başlayacağı “e-haciz” sistemini mart ayında tamamlayarak, 27 milyar liralık alacağını bu şekilde tahsil edecek.

SGK`dan alınan bilgiye göre, kuruma borçlu olanların elektronik ortamda takip edilmesi için Türkiye Bankalar Birliği`ne üye 30 mevduat bankası ve 4 katılım bankasıyla imzalanan protokolle oluşturulacak e-haciz sisteminin altyapı çalışmalarının mart ayında tamamlanacağı bildirildi.

SGK tarafından hazırlanan e-haciz sistemiyle, haciz istek dosyasının elektronik ortamda bankalara gönderileceği ve böylece borçluların hesaplarındaki varlıklara likidite durumu ve borç tutarına göre bloke konularak, haciz tatbik edileceği kaydedildi.

Ayrıca, SGK`nın uyguladığı bir başka e-haciz sisteminin ise borçlunun aracı olup olmadığı sorgulanarak, alacaklı olduğu mükellefin otomobili varsa sistem üzerinden araca “icra şerhi” koyabileceği belirtildi.

e-haciz sistemi nasıl gerçekleştirilecek

Kurumun, e-haciz sistemiyle borçların tahsiline başlamadan önce 6183 Sayılı Kanunu`n 79. maddesi gereğince, borçluya ödeme tebligatı göndereceği, borcu bulunan kişi ya da kurumlara yapılan tebligat sonucunda borç tahsili gerçekleştirilemediği takdirde, e-haciz sisteminin uygulanmaya başlayacağı ve SGK`nın bu şekilde 27 milyar liralık alacağını tahsil edebileceği ifade edildi.

İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube