Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

Kasten Öldürmeye Teşebbüs Suçu Hakkında Yargıtay 1. Ceza Dairesinin Kararı

T.C.

YARGITAY

1. CEZA DAİRESİ

E. 2010/3479

K. 2010/6585

T. 12.10.2010

• KASTEN ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ( Mağdurlarda Meydana Gelen Yaraların Nitelikleri Göz Önüne Alındığında Sanıkların Öldürme Kastları İle Hareket Ettiklerini Gösteren Kesin ve İnandırıcı Kanıtların Bulunmadığı - Sanıkların “Kasten Yaralama” Suçlarından Cezalandırılacakları )

• KASTEN YARALAMA ( Mağdurlarda Meydana Gelen Yaraların Nitelikleri Göz Önüne Alındığında Sanıkların Öldürme Kastları İle Hareket Ettiklerini Gösteren Kesin ve İnandırıcı Kanıtların Bulunmadığından Yaralama Suçlarından Cezalandırılacakları )

• YARALARIN NİTELİĞİ ( Göz Önüne Alındığında Sanıkların Öldürme Kastları İle Hareket Ettiklerini Gösteren Kesin ve İnandırıcı Kanıtların Bulunmadığından Yaralama Suçlarından Cezalandırılacakları )

5237/m.86

ÖZET : Sanıkların, geceleyin, aniden gelişen kavga sırasında, hareketli bir ortamda, daha önceden husumetlerinin olmadığı mağdurların hayati bölgelerini hedef aldıklarını gösteren delillerin mevcut olmadığı, mağdurlarda meydana gelen yaraların nitelikleri göz önüne alındığında, sanıkların öldürme kastları ile hareket ettiklerini gösteren kesin ve inandırıcı kanıtların bulunmadığı anlaşıldığı halde, sanık N.`ın, mağdurlar D. ve T.`yı; sanık S.`un, mağdur T.`yı “kasten yaralama” suçlarından cezalandırılmaları yerine, suçların niteliklerinde hataya düşülerek, yazılı biçimde “öldürmeye teşebbüs” suçlarından hükümler kurulmak suretiyle fazla ceza tayinleri, isabetsizdir.

DAVA : D. N. ve T. Ç.`i kasten öldürmeye teşebbüsten sanık N. Ö., T. Ç.`i öldürmeye teşebbüsten sanık S. S.`un yapılan yargılanmaları sonunda: hükümlülüklerine ilişkin İzmir Beşinci Ağır Ceza Mahkemesi`nden verilen 25.12.2009 gün ve 227/372 sayılı hükmün Yargıtay`ca incelenmesi sanıklar müdafileri ve müdahil vekili taraflarından istenilmiş olduğundan dava dosyası C.Başsavcılığından tebliğname ile Dairemize gönderilmekle: incelendi ve aşağıdaki karar tespit edildi:

KARAR : Toplanan deliller karar yerinde incelenip, sanıkların suçlarının sübutu kabul, cezayı azaltıcı haksız tahrik ve takdiri indirim nedenlerinin nitelik ve derecesi takdir kılınmış, savunmaları inandırıcı gerekçelerle reddedilmiş, incelenen dosyaya göre verilen hükümlerde bozma nedeni dışında bir isabetsizlik görülmemiş olduğundan, sanık N. müdafiinin meşru savunmaya, tahrikin derecesine; mağdur-müdahil T. vekilinin haksız tahrik hükümlerinin uygulanmaması gerektiğine ve sanık S. müdafiinin yerinde görülmeyen sair temyiz itirazlarının reddine,

Ancak;

Dosya kapsamına göre, sanıklar N. ve S.`un, yanlarında kız arkadaşları tanıklar Ç. ve Ş. da oldukları halde, gece saat 23.30 sularında, caddede yürüdükleri sırada, N.`ın, Ç.`yla tartıştığı, sinirlenen N.`ın arkadaşlarından uzaklaştığı, Ş.`nın N.`ın peşinden gittiği, S.`un da Ç.`yı sakinleştirmeye çalıştığı, mağdurlar D., T. ve tanık M.`in aynı caddede karşılaştıkları S. ve Ç.`ya, alkolün de etkisiyle sözle tacizde bulundukları, akabinde S.`un N.`ı çağırdığı, N.`ın gelmesiyle birlikte taraflar arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüştüğü, kavga sırasında çakı bıçaklarını kullanmak suretiyle, N.`ın D.`yı, S.`un da T.`yı yaraladığı, D.`yla olan mücadelesini bitiren N.`ın bu kez S.`un yanına giderek, T.`yı da bıçakladığı, D.`nın göğüs, karın, kasık ve sol kol bölgelerinde 16 adet kesi tespit edildiği, bu yaralardan sadece göbekte, 10 cm. sol yandaki kesinin hayati tehlikeye neden olduğu, diğer 15 adet yaranın basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilir nitelikte olduğu, T.`nın ise göğüs ve bel bölgelerinde 3 adet kesinin tespit edildiği, sağ ve sol bel bölgelerindeki yaralanmaların karın zarını kestiği, ancak iç organlarda herhangi bir tahribat yaratmadığı, sol bel bölgesindeki yaranın ise cilt altı ve kas tabakasıyla sınırlı kaldığı olayda,

Sanıkların, geceleyin, aniden gelişen kavga sırasında, hareketli bir ortamda, daha önceden husumetlerinin olmadığı mağdurların hayati bölgelerini hedef aldıklarını gösteren delillerin mevcut olmadığı, mağdurlarda meydana gelen yaraların nitelikleri göz önüne alındığında, sanıkların öldürme kastları ile hareket ettiklerini gösteren kesin ve inandırıcı kanıtların bulunmadığı anlaşıldığı halde, sanık N.`ın, mağdurlar D. ve T.`yı; sanık S.`un, mağdur T.`yı “kasten yaralama” suçlarından cezalandırılmaları yerine, suçların niteliklerinde hataya düşülerek, yazılı biçimde “öldürmeye teşebbüs” suçlarından hükümler kurulmak suretiyle fazla ceza tayinleri,

SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, sanıklar müdafilerinin temyiz itirazları bu sebeplerle yerinde görüldüğünden, hükümlerin, tebliğnamedeki düşünce gibi BOZULMASINA, 12.10.2010 gününde oybirliği ile karar verildi.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube