Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

SUÇA AZMETTİRME,YARALAMA,SUÇ İŞLEME KARARINI KUVVETLENDİRME

 

T.C.
YARGITAY
1. CEZA DAİRESİ
ESAS NO. 2010/7332
KARAR NO. 2011/7254
KARAR TAR. 29.11.2011


> FAİLLİK ( Sanığın Tabancasını Mağdurun Göğsüne Dayayarak “Öldüreyim mi Seni” Diyerek Tehdit Ettiği Sırada Diğer Sanığın “Sık Şu Köpeğe” Demesi Üzerine Sanığın Ateş Edip Mağduru Yaraladığı – Diğer Sanığın Eyleminin Azmettirme Değil Suç İşleme Kararını Kuvvetlendirme Olduğu )

> SUÇ İŞLEME KARARINI KUVVETLENDİRME ( Sanığın Tabancasını Mağdurun Göğsüne Dayayarak “Öldüreyim mi Seni” Diyerek Tehdit Ettiği Sırada Diğer Sanığın “Sık Şu Köpeğe” Demesi Üzerine Sanığın Ateş Ederek Mağduru Yaraladığı – Diğer Sanığın Eyleminin Azmettirme Olmadığı )

> AZMETTİRME ( Sanığın Tabancasını Mağdurun Göğsüne Dayayarak “Öldüreyim mi Seni” Diyerek Tehdit Ettiği Sırada Diğer Sanığın “Sık Şu Köpeğe” Demesi Üzerine Sanığın Ateş Ederek Mağduru Yaraladığı – Diğer Sanığın Eyleminin Azmettirme Değil Suç İşleme Kararını Kuvvetlendirme Olduğu )

> HAYATİ TEHLİKE GEÇİRECEK ŞEKİLDE YARALAMA ( Sanığın Tabancasını Mağdura Dayayarak “Öldüreyim mi Seni” Diyerek Tehdit Ettiği Sırada Diğer Sanığın “Sık Şu Köpeğe” Demesi Üzerine Sanığın Ateş Ederek Mağduru Yaraladığı – Diğer Sanığın Eyleminin Suç İşleme Kararını Kuvvetlendirme Olduğu )

5237/m. 39/1-2-a, 86

ÖZET : Sanığın tabancasını çekerek mağdurun göğsüne dayayarak “öldüreyim mi seni” diyerek tehdit ettiği sırada, diğer sanığın “sık şu köpeğe” demesi üzerine mağdurun sol karın boşluğuna ateş ederek kolonda ve ince bağırsakta yaralanmaya ve hayati tehlike geçirmesine neden olacak şekilde yaralandığı olayda; diğer sanığın eylemi, suç işleme kararını vermiş ve bu amaçla silahını çıkarıp mağdurun göğsüne dayamış olan sanığın suç işleme kararını kuvvetlendirme niteliğinde olduğu gözetilmelidir. Suça azmettiren sıfatıyla hüküm kurulması suretiyle sanık hakkında fazla cezaya hükmedilmesi, doğru değildir.

DAVA : Hükmün Yargıtay’ca incelenmesi sanık F. vekili tarafından istenilmiş olduğundan dava dosyası C.Başsavcılığı’ndan tebliğname ile Dairemize gönderilmekle incelendi ve aşağıdaki karar tespit edildi:

KARAR : … … … … … …

C ) Sanık F.’nın mağdura yönelik eylemi yönünden;

Oluşa ve dosya kapsamına göre; sanık F.’nın Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2003/534 esas sayılı dava dosyasında 15/07/2003 günü H. D. isimli eski sevgilisine ait binayı yakma suçundan yargılandığı, mağdurun da H. D.’ın yanında çalıştığı ve olayla ilgili H. D. lehine tanıklık yapmak istediği, bu amaçla mahkemeye dilekçe verdiği, bunu bilen sanık F.’nın yanındaki sanıklar O. ve M. ile birlikte mağdurun tanıklık yapmasını engellemek istediği, bu amaçla mağduru tehdit ettiği, olay gecesi sanık F.’nın yanında birlikte yaşadığı sanık O. ile oğlu M. olduğu halde, mağduru takip ederek ıssız bir yerde yakaladıkları, sanık F.’nın mağdurun ifadesini geri alması için tehdit ettiği, mağdurun buna karşı gelmesi üzerine sanık O.’ın tabancasını çekerek mağdurun göğsüne dayayarak “öldüreyim mi seni” diyerek tehdit ettiği sırada, sanık F.’nın, sanık O.’a hitaben “sık şu köpeğe” demesi üzerine sanık O.’ın mağdurun sol karın boşluğuna ateş ederek kolonda ve ince bağırsakta yaralanmaya ve hayati tehlike geçirmesine neden olacak şekilde yaralandığı olayda; sanık F.’nın eylemi, suç işleme kararını vermiş ve bu amaçla silahını çıkarıp mağdurun göğsüne dayamış olan sanık O.’ın suç işleme kararını kuvvetlendirme niteliğinde olduğundan, 5237 sayılı TCK’nun 81/1, 35/2, 39/1. maddeleri uyarınca cezalandırılması gerekirken, suça azmettiren sıfatıyla yazılı şekilde hüküm kurulması suretiyle sanık hakkında fazla cezaya hükmedilmesi,

SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş olup, sanık F. müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün tebliğnamedeki düşünceye aykırı olarak ( BOZULMASINA ), ceza miktarına ve tutuklulukta geçen süreye göre sanık O.’ın tahliye isteminin reddine, 29.11.2011 gününde oybirliği ile karar verildi.
İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube