Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

(C) Başka Suça İlişkin Aramada Bulunan Delil Hakkında Yargıtay 8. Ceza Dairesinin Kararı

T.C.

YARGITAY

8. CEZA DAİRESİ

E. 2011/10147

K. 2013/5337

T. 14.2.2013

• BAŞKA SUÇA İLİŞKİN ARAMADA BULUNAN DELİL ( Yapılan Aramada Torpido Gözünde Suça Konu Tabanca ve Mermilerin Ele Geçtiği ve Diğer Sanığın Bir Başka Sanığı Suçtan Kurtarmak İçin Tabanca ve Mermilerin Kendisine Ait Olduğunu Belirterek Suçu Üstlendiği - Mahkumiyeti Gereği )

• ARAMA KARARI SONUCUNDA BAŞKA SUÇUN DELİLLERİNİN BULUNMASI ( Aramada Torpido Gözünde Suça Konu Tabanca ve Mermilerin Ele Geçtiği ve Diğer Sanığın Bir Başka Sanığı Suçtan Kurtarmak İçin Tabanca ve Mermilerin Kendisine Ait Olduğunu Belirterek Suçu Üstlendiği - Suçun Oluştuğu )

• TABANCA VE MERMİLERİN YAPILAN ARAMADA BULUNMASI ( Başka Bir Suç Nedeniyle Yürütülen Soruşturma Sırasında Alınan Arama Kararına İstinaden - Diğer Sanığın Bir Başka Sanığı Suçtan Kurtarmak İçin Tabanca ve Mermilerin Kendisine Ait Olduğunu Belirterek Suçu Üstlendiği/Mahkumiyeti Gereği )

ÖZET : Başka bir suç nedeniyle yürütülen soruşturma sırasında alınan arama kararına istinaden, sanığın eşi adına kayıtlı olup fiilen sanık tarafından kullanıldığı belirtilen otomobilin olay günü sanık yönetiminde iken polis tarafından yakalandığı, araçta yapılan aramada torpido gözünde suça konu tabanca ve mermilerin ele geçtiği, diğer sanığın, diğer sanığı suçtan kurtarmak için tabanca ve mermilerin kendisine ait olduğunu belirterek suçu üstlendiği tüm dosya kapsamından anlaşılmakla sanıkların atılı suçlardan mahkumiyetlerine karar verilmesi gerekir.

DAVA : Gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Başka bir suç nedeniyle yürütülen soruşturma sırasında alınan arama kararına istinaden, sanık M. Z`in eşi adına kayıtlı olup fiilen sanık tarafından kullanıldığı belirtilen otomobilin olay günü sanık yönetiminde iken polis tarafından yakalandığı, araçta yapılan aramada torpido gözünde suça konu tabanca ve mermilerin ele geçtiği, diğer sanık M. G.`in, sanık M. G.`yi suçtan kurtarmak için tabanca ve mermilerin kendisine ait olduğunu belirterek suçu üstlendiği tüm dosya kapsamından anlaşılmakla sanıkların atılı suçlardan mahkumiyetlerine karar verilmesi gerekirken, aşamalarda çelişen savunmalara dayanılarak yazılı gerekçeyle beraat hükmü kurulması,

SONUÇ : Yasaya aykırı, C.Savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükümlerin bu sebepten dolayı 5320 sayılı Yasanın 8/1. maddesi uyarınca uygulanması gereken CMUK.nun 321. maddesi gereğince ( BOZULMASINA ), 14.02.2013 gününde oybirliğiyle karar verildi.  

yarx

İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube