Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 
Danıştay 15. Dairesi, 0,89 promil  alkollü çıkan ve ceza alan sürücünün itirazı üzerine Adli Tıp Kurumu’nda 1 saat 24 dakika sonra yaptırdığı kan testinde 0,49 promil alkollü çıkması nedeniyle verilen cezayı iptal eden İdare Mahkemesi kararını bozdu.
 
 
Daire, zamana bağlı vücuttaki alkol oranının azalmasının olağan olduğuna işaret ederek, davacının ilk ölçüm sırasında güvenli sürme yeteneğini kaybedecek miktarda alkollü olduğunun tespit edilmesini yeterli saydı.
Dairenin gerekçesinde, yönetmelikte, taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerle resmi araç sürücülerinin alkollü içki kullanarak araçları süremeyeceklerinin, alkollü içki almış araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kanlarındaki alkol miktarı 0,50 promilin üstünde olanların araç kullanamayacaklarının kurala bağlandığı hatırlatıldı.
Bilimsel çalışmalarda, alkole toleransın kişiden kişiye değişeceği gibi aynı kişide de farklı zamanlarda reaksiyonlarda farklılık olabileceği belirtilen gerekçede, kişinin yaşı, kilosu, cinsiyeti, metobolizma hızı, açlık ve tokluk durumu gibi pek çok nedene bağlı olarak vücuttaki alkol oranının azalma hızının değişebileceğinin kabul edildiği bildirildi.

1 saatte 0,15 promil

Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığının bir yazısında, zamanla orantılı kan-alkol düzeyindeki azalmayla ilgili yapılan araştırmalarda, kan alkol düzeyinin bir saatte 12-20 mg/dl azaldığının tespit edildiği bilgisine yer verildiği kaydedilen gerekçede, Adli Tıp Kurumu 5. İhtisas Kurulunca adli vakalarda, ortalama kan alkol düzeyinin bir saatte 15 mg/dl (0,15 promil) azaldığının kabul edildiği ifade edildi. Dairenin gerekçesinde, “Zamana bağlı vücuttaki alkol oranının azalması olağan olduğundan, davacının ilk ölçüm sırasında güvenli sürme yeteneğini kaybedecek miktarda alkollü olduğu tespit edildiğinden bahisle tesis edilen işlemde hukuka aykırılık bulunmamaktadır” hükmü yer aldı.
İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube