Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 

3 Milyon Lira Yatırırsa, Tahliye Olacak
Diyarbakır`da "Uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan A.Y için mahkeme, "Adli Kontrol Uygulaması" kapsamında 3 milyon lira "Güvence ödemesi" yatırması halinde tahliye edilmesine karar verdi.
Diyarbakır`da "Uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan A.Y için mahkeme, "Adli Kontrol Uygulaması" kapsamında 3 milyon lira "Güvence ödemesi" yatırması halinde tahliye edilmesine karar verdi.

Diyarbakır`da 2006 yılında "uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan yargılanan ve hakkındaki beraat kararı Yargıtay 10. Ceza Dairesi`nce bozulan A.Y`nin yargılanmasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi`nde devam edildi.

Karar duruşmasında, Yargıtay`ın bozma kararının ardından hakkında tutuklama kararı verilen sanık A.Y ve avukatları hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanık A.Y`nin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Tutuklu sanık A.Y ise savunmasında, atılı suçlamayı kabul etmeyerek, olayla hiçbir ilgisinin olmadığını, bu nedenle beraatına karar verilmesini istedi.

Sanık avukatı Ramazan Ayus ise, müvekkilinin 68 yaşında olduğunu bu nedenle sağlık sorunlarının bulunduğunu belirterek, bu yönde rapor beklediklerini söyledi.

Dava dosyasında, müvekkiliyle ilgili telefon görüşmelerinin yer aldığını kaydeden Ayus, A.Y`nin görüştüğü F.S ile 10 yıl önce tanışıklıklarının bulunduğunu, F.S`nin kendisinden 5 bin dolar alacağının olduğunu, görüşmede de bu paranın istenilmesine ilişkin ifadelerin yer aldığını anlattı.

Müvekkilinin, uyuşturucunun nakli ve elde edilmesiyle ilgili hiçbir aşamada yer almadığını savunan Ayus, mahkemenin daha önce verdiği beraat kararı doğrultusunda yeniden bir karar vermesini talep etti.

Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından, sanık A.Y`nin "Uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca, dosya kapsamına göre "Tutuklamadan beklenen amacın Adli Kontrol Uygulaması ile elde edilebileceği kanaatine ulaşıldığı" gerekçesiyle sanığın yurt dışına çıkışının yasaklanmasına, ekonomik durumu göz önüne alınarak 3 milyon lira güvence alınmasına, para miktarının yatırılması halinde ise haftanın Pazartesi ve Perşembe günleri kolluk birimlerine imza vermek suretiyle tahliyesine karar verdi.

-"Güvence ödemesi" kararına itiraz-

Sanık avukatı Ramazan Ayus, mahkemenin 3 milyon liralık "güvence ödemesi"ne itiraz etti. Sanık avukatının itirazı üzerine dosya, kararı değerlendirmek üzere 7. Ağır Ceza Mahkemesi`ne gönderildi.
Mahkeme, yaptığı incelemede, 6. Ağır Ceza Mahkemesi`nin kararında "herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı, kararın usul ve yasaya uygun olduğu anlaşıldığından" itirazın reddine karar verdi. yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan A.Y için mahkeme, "Adli Kontrol Uygulaması" kapsamında 3 milyon lira "Güvence ödemesi" yatırması halinde tahliye edilmesine karar verdi.
İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube