Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 
BAŞKA ERKEKLERLE TELEFONDA "Haysiyetsiz Yaşam" Değil

Yargıtay 2 Yargıtay 2...

Yargıtay 2 Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, "haysiyetsiz hayatın" varlığından söz edilebilmesi ve bu nedenle boşanma kararı verilebilmesi için, başkalarıyla ilişkinin bir yaşam tarzı olarak benimsenmiş olması ve bu şekilde yaşamanın devamlılık göstermesi gerektiğine dikkat çekerek, bir başka erkekle cep telefonu ile konuşan ve mesajlaşan kadının eyleminin, koca bakımından eşiyle yaşamayı çekilmez hale getirse bile haysiyetsiz yaşam olarak kabul edilemeyeceğine hükmetti.

-YEREL MAHKEME HAYSİYETSİZ DEDİ-

Eşinin başka erkeklerle telefonda konuştuğu ve mesajlaştığı gerekçesiyle boşanma davası açan kocanın talebini yerinde bulan Kırıkkale 1. Aile Mahkemesi, kadının tutumunun "haysiyetsiz yaşam sürme" olduğuna hükmederek, çiftin boşanmasına karar verdi. Karara itiraz edilence dosya Yargıtay`ın gündemine geldi. Temyiz talebini kabul eden Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin, kadının eyleminin, koca bakımından eşiyle yaşamayı çekilmez hale getirirse bile "haysiyetsiz yaşam olarak kabul edilemeyeceği" gerekçesiyle bozdu.

-HAYSİYETSİZ HAYAT İÇİN BAŞKALARIYLA İLİŞKİ BİR YAŞAM TARZI OLMALI-

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kocanın karısından boşanma gerekçesinin "haysiyetsiz hayat sürme" sebebine dayandırdığını belirterek, "Haysiyetsiz hayatın varlığından söz edilebilmesi ve bu sebeple boşanma kararı verilebilmesi için, başkalarıyla ilişkinin bir yaşam tarzı olarak benimsenmiş ve bu şekilde yaşamanın devamlılık göstermesi gerekir" dedi. Kadının bir başka erkekle cep telefonu ile konuştuğunun ve mesajlaştığının toplanan delillerle ve dinlenen tanık beyanlarıyla açık olduğunun belirtildiği kararda, "Gerçekleşen bu eylem koca bakımından, eşiyle birlikte yaşamayı çekilmez hale getirirse de haysiyetsiz yaşam olarak kabul edilemez" denildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, "haysiyetsiz yaşam sürme" gerekçesiyle açılan davanın reddedilmesi gerektiğine hükmederek, yerel mahkemenin çiftin boşanmasına ilişkin kararını ise onadı. - Ankara

İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube