Ana Sayfa
0.312 231 02 25
 
Elektronik haczin kapsamını genişleten Maliye Bakanlığı, vergi borcunu ödemeyenler için cebri tahsilat çalışmalarını hızlandırdı. Emniyet ile yapılan protokol kapsamında vergi borcu olan mükelleflerin taşıtları için siciline elektronik ortamda `haciz` şerhi düşülecek.
 
Borcu olan arabasını satmak istediğinde ekranda "vergi borcu vardır" yazısı çıkacak. Bu araçların satışı, borç ödenmeden yapılamayacak.

Zaman gazetesinin haberine göre bütçe dengelerinin bozulmasının ardından vergi gelirlerini artırmanın hesabını yapan Maliye, alacaklarının peşine düştü. Elektronik haczin kapsamını genişleten Bakanlık, cebri tahsilat sürecini de hızlandırıyor.

Bu kapsamda banka hesaplarına konulan e-haczin kapsamı genişletilerek taşıtlar da buna dahil ediliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında vergi borcu olan mükelleflerin taşıtları için siciline elektronik ortamda `haciz` şerhi düşülecek.

İmza süreci tamamlanan proje için yazılım çalışmalarına başlanıldı. Bu araçların satışı borç ödenmeden yapılamayacak. Borcu olan arabasını satmak istediğinde ekranda "vergi borcu vardır" yazısı çıkacak.

Mevcut uygulamada motorlu taşıtlar için trafik sicile, haciz yazısı gönderilmesi gerekiyor. Yeni sistemde herhangi bir vergi dairesi müdürü alacağı için emniyete otomatik olarak haciz şerhi koydurabilecek. Yazının yazılması ve işleme konulmasının bir iki ayı bulabildiğine dikkat çeken Bakanlık kaynakları, aradan geçen sürede hacizli aracın satılabildiğine dikkat çekiyor.

Borçlu mükellefi takip ederken kayıtlarda taşıt olup olmadığını görebildiklerini aktaran bir Bakanlık yetkilisi, "Yazışma süreci başladıktan sonra borçlu olan mükellef taşıtını hemen elinden çıkarıyor. Böyle olunca da biz herhangi bir şekilde tahsilatı gerçekleştiremiyoruz. Yeni sistemde ise mükellefin vergi borcunu ödemeden aracını elinden çıkarması mümkün olmayacak." değerlendirmesinde bulundu.
Gelir İdaresi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yürütülen `EGM Haciz Projesi` ile kamu alacaklarının tahsili, posta ve kırtasiye gibi takip masraflarının da önüne geçilmiş olacak.

E-haczin ardından vatandaşın malı satılıp vergi borcundan mahsup edilecek. Mahsup işlemi tamamlandıktan sonra ise aracı satın alan üzerine geçirebilecek.

Elektronik haczin kapsamını genişleten Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), taşıtların yanı sıra gayrimenkul, gemi ve diğer araçlara da elektronik ortamda el koyabilecek. Sistemin genişlemesiyle birlikte e-haciz mal varlıklarının önemli bir kısmına uygulanacak.Vergi Borcu Olan Otomobilini Satamayacak!
İLETİŞİM BİLGİLERİ BAYTOK HUKUK BÜROSU
Korkutreis Mahallesi Sezenler Caddesi No: 4/16 06430 Sıhhiye / Çankaya - ANKARA
Tel: +90 312 231 02 25
Fax: 0 312 231 02 26
E-mail: info@baytokhukukburosu.com
Başa Dön
Facebook
Twitter
Youtube